Sauna Yapımı

SAUNA YAPIMI

Ev sauna düşüncesi ilginizi çekti ise İdeal Havuz düşlerinizi gerçeğe dönüştürmek mevzusunda sizlere destek olabilir. Sauna, buhar odası ve sauna dizaynını gerçekleştirme, yapımı ve monte etme mevzusunda profesyonel olan çalışanlarımız arzu ettiğiniz tip de bir saunaya kavuşabilmenizi sağlayabilir. Bir sauna sahibi olduğunuz zaman evlerinizi şahsi cennet alanlarına dönüştürmeniz muhtemel olmaktadır. Sahip olduğumuz bütün tecrübeyi sizler adına sauna inşasına kullanımını sağlayabilirsiniz. Evlerinizin genişliğinden hür olarak hususi dizaynı gerçekleştiren çalışanlarımız sizlere sauna sahaları yaratacaktır.

Ev saunası hususi proje olmaktadır. Ev sahibi olan kişilerin soğuk kış ayları ve akşamları rahatlayabilmek adına kullanımını sağlayabilecekleri bir saunaya kavuşmasını sağlamaktayız. Soğuk bir gün içerisinde ısınmanın zevkini çıkarır iken saunaların sizlere sunmakta olduğu rahatı yakalamayı da başarabilmektesiniz.

 • Tasarım: Evlerinizde bulunmakta olan ortamları uygun olma çerçevesinden değerlendirerek ve sauna adına son derece iyi olan noktanın tercih edilmesine destek olmaktayız. Sauna ile ne yapmayı arzu ettiğinize dayalı olarak dizayna türlü hususiyetler ilave edebiliriz.
 • İnşaat: Profesyonel ekibimiz düşlerinizdeki saunaya kavuşabilmeniz adına hızlı ve elverişli bir biçimde hareket etmektedir. Bizim işimiz sizlere hususi çözümler yaratmak olmasından dolayı nitelikten ödün vermeyerek inşa uygulamasını son derece kıza zaman içerisinde tamamlamanın yolunu buluruz.
 • Kurulum: Ahşap ve tercih etmiş olduğunum başka hususiyetlerin kurulumu gerçekleşmesi sauna iskeleti son bulduktan daha sonra gerçekleşen uygulama olmaktadır. Bu uygulamaların tamamlanmasının ardından sauna hazır bir duruma gelmektedir. Her adımda düşlerinizi süslemekte olan saunanın bitmiş halini yakından görebilmektesiniz.
 • Bakım: Çalışanlarımız periyodik bakım hizmeti ile sizlere ayrıyeten destek sağlayabilecektir. Sauna bakımını kendi başınıza yapmayı tercih etmiyor iseniz firmamız ile anlaşıp saunanızın bakımını Tema Havuz desteği ile yapılmasını sağlayabilmektesiniz.

Sauna Yapım Ekipmanları

Sauna inşasında kullanımı sağlanan ekipmanların ne olduklarını merak etmekte iseniz sizlere bu mevzuda bir takım hususlar dile getirebiliriz. Bu ekipmanların her biri sauna inşa etmede kullanımı sağlanan temel ekipmanları kapsamaktadır. Şayet sauna adına ilave hususiyetler belirlemiş iseniz değişik ekipmanlara gereksinim duyacak olabileceğinizi unutmayınız.

 1. Yansıtıcı Folyo: Yansıtıcı folyo duvarı izole etmek ve ısıyı tutma adına kullanımı sağlanır. Bu görünmemekte olan ekipman, saunanın tesir gösterebilmesini sağlamakta olan sıcaklığa erişebilmesine izin vermektedir.
 2. Sedir Tahtalar: Bu yumuşak ahşaplar, saunanın sıcaklığında bozulmamaya karşıt son derece uygun ahşap malzemeler olmaktadır. Başka ahşaplar bir zaman işe yaramaktalar fakat sedir ağaçları uzun zaman kullanılabilirlik adına her vakit son derece iyi bir alternatiftir.
 3. Fayans: Döşemeler adına fayans döşeme son derece yaygın olmaktadır. Boya mevzusunda ise saunaya hususi olan boya tercih edilmelidir. Bu tür boya genellik ile tabanı hoş bir biçimde kaplamakta olan 4 katlı boyadan oluşmaktadır.
 4. Işıklar: Saunalarda herhangi bir normal ışıklandırma kaynaklarının kullanımı sağlamak muhtemel olmamaktadır. Bu durumun nedeni ise normal ışık fazla ısı ya da neme karşıt sağlam olmamaktadır. Bu sebep ile ışık düzeylerini kontrol edebilmek adına kısık bir anahtar kullanımını sağlamaya çalışmanız gerekmektedir.
 5. Kapılar: Doğru oturtulan ve ayrıca kapanabilen bir kapıya sahip olmanız gerekmektedir. Kapının düzgün oturmamış olması ısı kayıplarına sebep olabilmektedir. Kapıda genellik ile cam seçimi yapılmalıdır. Oldukça yüksek sıcaklığa erişmek adına kapı tercihine özen göstermeniz gerekmektedir.
 6. Isıtıcı: Sıhhatli işlem yapmakta olan bir ısıtıcı olmadan saunalar bir kulübeden başka bir şey olmayacaktır. Isıtıcı tercihinde son derece dikkatli davranmanız gerekmektedir. Saunanın ebatlarına mütenasip bir ısıtıcı tercih etmeye çalışmanız gerekir.
 7. Kablolar: Saunaların aydınlatma sistemleri ve ısıtma sistemleri gibi elektrik ile ilgili bütün sahalarında gerekmekte olan bağlantının monte edilmesi adına saunalarda kullanmaya mütenasip kabloların seçimi yapılmalıdır.

Sauna Yapımında Kullanılan Aksesuarlar

Sauna inşa etmede kullanımı sağlanan ekipmanlara ilave olarak sauna inşasında kullanımı sağlanan aksesuarlar yer almaktadır. Bu aksesuarlar saunanın kullanımını sağlayacak kişilerin sauna tecrübesini geliştirecek malzemeler olmaktadır. Son derece nitelikli saunalarda bulunması gerekli olan aksesuarlar aşağıdaki gibi olmaktadır;

 • Kovalar: Saunalarda kullanımı sağlanan kovalar 2 tür olmaktadır. Birincisi klasik ahşaplardan gerçekleşmiş ve su sızıntılarını engellemek adına plastik ile desteklenmekte olan kovalardır. İkincisi de daha çok yük taşıyabilme kapasitesine sahip olan paslanmaz çelik kovalardır.
 • Kepçeler: Kovadan su almak adına gerekmekte olan küçük malzemelerdir. Bu malzemeler tahta saplı ve çelik başlıklı kepçe ya da büsbütün tahta kepçe olarak 2 değişik çeşitte olmaktadır.
 • Kokular: Saunalarda güzel bir koku olabilmesini sağlamakta olan malzemelerdir. Bu malzemeler bir parfüm ve benzeri gibi satışı gerçekleşen esans ve bulunduğu yerde koku salmakta olan taşlar olmak üzere 2 tür olmaktadır.
 • Saatler: Saunalarda kalacak olduğunuz zamanı belirleyebilmek adına sauna içerisinde çalışacak saatler gereksinimiz bulunmaktadır. Çok fazla sıcaklık klasik saatler adına mütenasip olmamasından dolayı bir kum saati temin etmeyi düşünebilmektesiniz.
 • Higrometre: Saunalardaki nem miktarını ölçebilmek adına bir higrometre kullanımı sağlamanız gerekmektedir. Higrometre yok ise saunalarda uydun nem ölçüsünü yakalayabilmeniz çok muhtemel olmamaktadır.
 • Termometre: Higrometre gibi termometreler de saunalarda gereksinim duyulacak bir ölçme cihazıdır. Saunaların sıcaklıklarını ölçebilmek ve ısıyı uygun sıcaklığa getirebilmek adına termometreye gereksiniminiz olmaktadır.
 • Işıklar: Aydınlatmalar esas olarak sauna inşası gerçekleşir iken kullanımı sağlanan ekipmanların içerisinde bulunmaktadır. Saunalarda daha değişik ışıklandırmalara gereksinim duyacak olur iseniz ışıktan faydalanabilirsiniz.
 • Havlu Askısı: Havlu askıları yok ise o sauna tam anlamı ile bitmiş olmamaktadır. Havlu askıları sauna çevresindeki ortamın düzgün bir şekilde tutulmasını sağlamaktadır. Havlu askıları yok ise bu düzenli olmayı sağlamanız çokta muhtemel olmamaktadır.

Sauna Yapımındaki Önemli Faktörler

Sauna inşa etmede son derece iyi bir dizaynın elde edilebilmesi adına gerekmekte olan inşa çalışmalarında bir takım özen gösterilmesi gerekmekte olan mühim etmenler yer almaktadır. Tema Havuz bu mühim etmenleri soru ve yanıt biçiminde sizlere sunup sauna inşa etme mevzusunda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmaktadır.

 • Sauna tasarlanmaya başlandığı zaman nereye odaklanılmalıdır?

Tabii ki de bir saunanın kalbi olmakta olan ısıtıcılara odaklanabilmek gerekmektedir. Isıtıcı seçimi yapar iken son derece iyi bir biçimde tercih etmelisiniz. Bunun nedeni ise ısıtıcılar temel sauna tecrübenizi mühim oranda tesir eder. Sauna sıcaklık aralığı ve oldukça fazla nitelikli sauna ısıtıcı taşları sauna dizaynı gerçekleştirmeye başlanır iken göz önünde tutulması gerekli olan mühim oranda parametrelerdir.

 • Sauna boyutlarında nelere dikkat edilmelidir?

Sauna duvarı da dahil olmak üzere son derece iyi bir biçimde izole edilmiş olması gerekmektedir. İlave olarak, saunalarda ebata uygun olarak ısıtma olanağı sunmakta olan bir ısıtıcının kullanımını sağlamak son derece mühim olmaktadır. Dizayn adımında planlama esnasında tümünün oldukça küçük detayına kadar düşünülmesi gerekmektedir.

 • Saunanın iç yüksekliği için ideal yükseklik nedir?

Bir sauna adına belli olmuş olan en az yükseklik 195 cm biçiminde olmaktadır. Yalnız, genel de yaklaşık olarak bir sauna tavan yüksekliği 210 cm olmaktadır. Isıtıcı temin edilir iken kesinlik ile yönergelerinde bulunmakta olan yüksekliğe özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu hususa ilave olarak bir sauna adına son derece ehemmiyetli tavan yüksekliği ise 240 cm olmaktadır.

 • Sauna içindeki banklar nasıl düzenlenmelidir?

Saunalardaki bank ortamını oldukça yüksek seviyeye çıkartabilmek ve boşa harcanmakta olan alan sahasını oldukça aza indirebilmek saunaların daha çok elverişli olmasını sağlamaktadır. Bu biçimde bir düzenlemenin seçimini yapar iseniz saunalardan oldukça daha çok zevk alabilmektesiniz.

Genellik ile uygun bir sauna planlamasında alt banklar ve üst banklar adına planlama bulunmaktadır. Saunanın kullanımını kaç kişi sağlayacağı temel hesaplama ölçütleri olarak kullanımı sağlanabilir. Saunanın kullanımını sağlayacak her 1 birey adına hemen hemen 2 bank sahası oluşturulmaktadır.

 • Sauna duvarları ve bankları için hangi ahşaplar tercih edilmelidir?

Genel de oturmak adına kullanımı sağlanan banklarda sedir ağacı kullanımı sağlanmaktadır. Duvarlar adına ise türlülük son derece daha çok olmaktadır. Sauna duvarlarının inşasında sedir ağaçlar ya da beyaz ladin ağaçlarının kullanımı sağlanmaktadır.

 • Sauna için ideal kapı çözümü nedir?

Sauna kapısında büsbütün cam olan kapılar standart olmaktadır. Bu kapılar hoş ve sağlam hususiyetlere sahip olmaktadır. Islak, cam ve kuru buhar dalgalanmasına ilave olarak oldukça fazla ısı düzeylerine oldukça dayanabilmekte olan kapılardır.

 • Sauna ısıtıcısı nereye yerleştirilmelidir?  

Sauna ısıtıcıları adına uygun yer yan ya da ön duvarlar olmaktadır. Temel duvarınızı ve ilave yan duvar banklarını yerleştirebilme ve bunları ebat haline getirme alternatiflerine son derece üst seviyeye çıkartmak adına bu çeşit bir yerleşme seçimi yapılmaktadır.