Prefabrik Havuz Yapımı

Prefabrik havuzlar, son dönemde popülerliğini artıran ve betonarme havuzlara alternatif olarak görülen ürünlerdir. Fabrikada belirli standartlara ve müşteri isteklerine bağlı kalınarak üretilen prefabrik havuzlar, kurulacağı yere nakledilerek vidalama ekipmanlarıyla birleştirilir. Tercih edildiği yerler genellikle müstakil evler, villalar, şantiye ve fabrikalardır. Hazır havuzlar betonarme olanlara nazaran kullanıcısına birçok avantaj sunar.

Hazır Havuz

Hazır havuzlar özellikle Amerikan sineması sayesinde tanınmış ve ülkemizde de her geçen gün daha popüler hale gelmiştir. Birçok modeli bulunur hatta oda içerisine konulan türevleri bile mevcuttur. Fabrika çıkışlı oldukları için son derece hızlı bir şekilde kurulabilirler. Yani betonarme havuzlarda oranla çok daha kısa sürede havuzunuza kavuşabilir ve sıcak havalarda serinlemenin keyfini çıkartabilirsiniz. Başka bir deyişle bekleme süreniz ciddi anlamda azalacaktır. Üstelik betonarme olan havuzlara nazaran kullanıcılarına renk ve şekil anlamında çok daha fazla seçenek sunar; köşeli, oval, yuvarlak vb.
Hazır havuzların son dönemde daha çok tercih ediliyor olmasındaki bir diğer etkense elbette dayanıklılık. Geçmişte hazır havuzların dayanıklılığı hakkında olumsuz bir algı oluşmuş olsa da günümüzde bu yanlış algı nihayet kırılmaya başlamıştır. Hazır havuzlarda kullanılan malzemeler son derece dayanıklıdır. Bu da onları uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz anlamına gelir. Hazır havuzlarda çelik paneller kullanılır ve bu sayede ana taşıyıcı malzeme çok daha dayanıklı hale getirilir. Üstelik korozyona karşıda yüksek direnç gösterir.
Hazır havuzun zemininde ve duvarlarında yüksek oranda liner kullanılır, böylelikle asla sızdırmayan bir havuz elde edilir. Yani hazır havuz almayı değerlendiren kişilerin ‘acaba sızdırır mı’ diye düşünmesine gerek yoktur. Öte yandan, liner anti bakteriyeldir, deformasyona ve yırtılmaya karşı yüksek direnç gösterir. Ayrıca istenmeyen bir kazadan doğabilecek yırtılmalar havuz su doluyken bile onarılabilir. Bu da kullanıcısına ciddi bir esneklik sağladığı anlamını taşır.

Prefabrik havuzlar zannedilenin aksine tek parça olacak şekilde üretilirler ve birçok farklı tasarımı vardır. Bunun yanında, kendi zevkinize göre tercih edebileceğiniz farklı renk seçenekleri mevcuttur. En önemli özelliklerinden birisi ise kişiselleştirilebiliyor olmasıdır; yani kendi tasarımlarınızı yaratma özgürlüğünü tanır. Ayrıca tıpkı betonarme havuzlarda olduğu gibi zemini mozaik ya da mermer kullanılarak istenilen desende düzenlenebilir. Böylelikle konumlandırıldığı alanla bütünlük yakalayabilir. Kolay inşa edilmesine ek olarak istenildiği takdirde bahçe içerisindeki farklı konuma rahatlıkla taşınabilir. Diğer havuzlarda olduğu gibi temizliği zor değildir; çünkü inşasında kullanılan liner kolaylıkla temizlenebilir özelliktedir. En güzel yanı ise diğer havuzlar gibi bakıma ihtiyaç duymamasıdır.

Prefabrik Havuz Modelleri

Prefabrik havuz modellerini temelde ikiye ayırmak mümkündür; bunlar çelik prefabrik havuz sistemleri ve polyester (fiberglas) havuz sistemleridir.

Çelik Prefabrik Havuz Sistemleri
Hazır havuzlarda çelik kullanılmasının nedeni dayanıklılık noktasında gösterdiği üstün performanstır. Prefabrik havuzlarda kullanılan çelik plakalar birtakım kimyasal işlemlerden geçirilir ve böylelikle daha dayanıklı hale getirilir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde üretim süreci ciddi anlamda azalmıştır; çelik prefabrik havuzlar altyapısı dahil olmak üzere 7 günde teslim edilebilmektedir, montaj işlemi ise genellikle 2 gün içerisinde tamamlanabilir. Çelik prefabrik havuzlarda skimmer sistemi kullanılır. Böylece havuzunuz daha hijyenik hale gelir. Hazır havuzların depremden etkilenip etkilenmeyeceği, prefabrik havuz almak isteyen kişiler tarafından sürekli düşünülmüştür. Cevap, hayır. Çelik prefabrik havuzlar deprem vb. yer hareketlerinden etkilenmezler. Bunun için özel geliştirilen bir sistem kullanırlar; yani deprem sırasında zarar görmeyen havuzunuzu deprem sonrasında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Öte yandan, istediğiniz zaman yerini değiştirebilirsiniz, inşa ruhsatına gerek yoktur.

Polyester (Fiberglas) Prefabrik Havuz Sistemleri
Polyester prefabrik havuz sistemleri fabrikalarda hazır kalıp olarak üretilirler. Üretimi monoblok olarak da gerçekleştirilebilir. Diğer havuz sistemlerine göre üretim aşamasının farklı olması detaylara odaklanmayı gerektirir. Bu havuz sistemleri sadece tek bir parçadan meydan gelir, yani ortada farklı havuz parçaları değil bütün bir havuz vardır. Tek parça halinde monte edileceği yere ulaştığından kurulumu 3-4 gün gibi kısa bir zamanda tamamlanır. Tıpkı çelik hazır havuz sistemlerinde olduğu gibi depremden etkilenmez. Farklı renk ve modellerde üretimi yapılabilirken yaşanan ısı değişimlerine karşıda ekstra dayanıklıdır. Ayrıca son derece hijyeniktir.

Prefabrik Havuz Yapımı Fiyatları

Prefabrik havuzların farklı türleri, modelleri, renkleri ve özellikleri vardır. Tüm bu etkenler standart fiyat uygulamasını son derece güçleştirmekte hatta imkansız hale getirmektedir. Öte yandan, kullanıcının havuzu ne kadar özelleştirdiği de fiyat konusunda önemli bir husustur. Kısaca tercih edeceğiniz model, ekleyeceğiniz özellikler gibi etkenlere göre fiyat değişkenlik gösterir. Tema havuz sektöründeki en kaliteli malzemelerle ve deneyimli ekibiyle müşterilerinin hizmetindedir. Uygun fiyat ve yüksek müşteri memnuniyeti de firmamızın kurulduğu günden bu yana değişmeyen şiarıdır.

Prefabrik Havuz Nasıl Yapılır?

Hazır havuzların üretim süreci oldukça teferruatlıdır ve titizlik gerektirir. Havuz projelendirme aşamasından yapım aşamasına kadar uzun bir yolcuğun ardından ortaya çıkar. İlk olarak alanında uzman bir ekip tarafından havuzun projelendirilmesi yapılır; ardından üretim safhasına geçilir. Tema havuz yıllarca alanında uzmanlaşmış ekibiyle tüm süreci profesyonel şekilde yürütür. Havuzun yapım aşamasında kaliteli malzeme kullanılır ve kontroller en üst seviyededir.

Projelendirme Aşaması
Bu aşama genel olarak havuzun projelendirme aşamasıdır, havuz için hazırlanan alan genel hatlarıyla belirlenir, ölçüleri alınır. Havuz tasarımı uzman bir ekibin elinde müşteri istekleri göz önüne alınarak yapılır; havuz derinliği, renk vb. kesinleştirilir. Son olarak teknik çizimler gerçekleştirilir.

Kazı Çalışması
Projelendirme aşamasının tamamlanmasının ardından hazır havuzun yerleştirileceği alan için kazı çalışmalarına başlanır. Belirlenen havuz derinliğinin ek olarak yaklaşık 10 metre daha fazla kazılır; böylelikle taş taban malzemesi için yeterli derinlik sağlanır. Gerekli ölçümlerin yapılmasının ardından kazı derinliği havuz kotuna uygun olacak şekilde tamamlanır ve ikinci aşama tamamlanır.

Prefabrik Havuz Zeminin Hazırlanması
Zemin teraziye alınır ve tabana mıcır serilir; ardından pas payı bırakılarak çelik hasır serilir. Havuz tabanında 20 cm beton dökülür ve tam terzide pürüzsüz hale getirildikten sonra kurumaya bırakılır.

Tesisat ve Havuz Tabanının Yerleştirilmesi
Prefabrik havuz alana getirilir ve kurallara uygun şekilde monte edilir. Kuruyan betona destek ayakları monte edilir ve havuzun kenarına makine dairesi yerleştirilir. Havuzun destek ayaklarının sabitlenmesi amacıyla 20 cm beton dökülür, makine dairesi içinse 15 cm.

Dolgu Ve Su Doldurma
Hazır havuz için uygun zemin oluştuğunda dolgu ve doldurma aşaması başlar. Hem havuzun kenarları dolgu malzemesiyle hem de havuzun içi suyla doldurulur.

Havuz İçi Zemin Döşeme
Havuzun tabanın çelik paneller ve ardından keçe serilir; bu işlem sırasında çelik panellerin kullanılmasındaki amaç işlemi son derece kolaylaştırmasıdır. 1.5 santimetrelik linerle kaplam işlemine başlanır, aynı işlem birkaç defa tekrarlanır ve birleşme noktaları üzerinden birer kez daha geçilir. Özel robotlar sayesinde liner zemine yapıştırılır ve tüm işlemlerin tamamlanmasıyla havuz kasası ortaya çıkar.

Çevre Düzenlemesi Ve Havuzun Kullanımı
Prefabrik havuz yeniden doldurularak geri dolgu işlemi yapılır. Havuzun çevresine istenilen kaplama malzemesiyle kaplama uygulanır. Su pompasının ve filtre sisteminin sorunsuz şekilde çalıştığından emin olunduktan sonra havuz kullanıma hazırdır.