Cheapest Pool Chemicals

Clean and clear water is always important for human health. Pools with clean and clear water first undergo regular maintenance. We can see that regular maintenance and repairs with specially produced chemicals provide health conditions for human health.

Importance of Pool Chemicals

The pollution of the pools depends on usage and weather conditions. Generally, people use the pool more frequently in the summer months. This causes pollution of the pool waters very quickly, depending on the frequency of pool use and the number of people entering the pool. Most of the pollution caused by the weather conditions is carried out by the wind, dust, dried leaves carried to the pool or rain and overflow of pool water.

The Ministry of Health regulates the pH value of the pool water and the maintenance of the pools. It is absolutely mandatory for every pool owner to make this arrangement. For these reasons, it has become mandatory to perform the general control and maintenance of the pools.

In order to keep the pool waters clean and balanced for human health, pool chemicals and pool maintenance should be carried out by the Ministry of Health.

Pool maintenance is generally known as a costly process, but with the cheapest pool chemicals purchased by some reliable companies, effective results are possible. And in this case, the chemicals that will be used for pool maintenance / repair should be investigated carefully and meticulously.

Chemicals for Swimming Pools

The measurements required to be applied in pool waters have been determined by the Ministry of Health. There are some tests such as pH value, chlorine value, pool water measurement that need to be done in a certain period of time in pool waters, and as a result of these tests, chemicals required for pool waters are used.

 • There are various chemicals and pool cleaning equipment to clean the pools. These are;
 • Chemical tablets,
 • Ph decreaser,
 • Ph increaser,
 • Winter care chemicals,
 • Liquid chlorine,
 • Flocculation Cartridges,
 • Pool water polisher,
 • In-filter cleaner,
 • Bromine tablet,
 • Bromine powder,
 • Foot disinfectant,
 • Algae blocker,
 • Pool water anti-hardness,
 • Expectorant,
 • Chlorine tablet,
 • Granular chlorine,
 • Calcium hypochlorine powder,
 • Calcium hypochlorite tablet,

Thanks to these chemicals, the balance of the pool water, which is important for human health, can be kept at usable level.

Ph Chemicals Used for Pools and Their Importance

The ph value in the pool water is very important for human health. For this reason, one of the issues that should be taken seriously and very important in pool maintenance is the ph value of the water. The pH value in pool waters varies as 7.2 and 7.8.

If these rates change, problems arise for human health. If the pH value rises above 7.8, the disinfection rate of the chlorine in the pool decreases. If the pH value falls below 7.0, the pool water becomes acidic. Therefore, it is dangerous for human health.

Therefore, it is important to keep the ph value of the pool water under regular control. If there are changes in the ph value of the water, we need to use ph increasing or ph decreasing chemicals specially produced for pool water.

As Tema Havuz, we are at your service with our professional and experienced staff from the pool construction stage to the maintenance stage. We provide the most effective and affordable chemicals for the maintenance of your pools. As Tema Havuz company, we are proud to provide safe and quality service.

Diğer Yazılar

Havuz Tuz Klor Jeneratörü

Havuz Tuz Klor Jeneratörü Tanıtım

Tuz klor jeneratörleri, havuzları temiz tutmanın daha iyi ve daha kolay bir yolu olarak yıllar içinde popülerlik kazanmıştır. Bazı insanlar havuzlarında kimyasal kullanmamayı tercih ederken, diğerleri temizlik işlemini kendileri için biraz daha kolaylaştırmak istiyor. Tuz klor jeneratörleri – tuzlu su klorlayıcıları, tuz klorlayıcıları veya tuz jeneratörleri olarak da adlandırılır – burada devreye girer. Tuz Klor Jeneratörleri Nasıl […]

Mobilyalı Masaj Havuzu

Mobilyalı Masaj Havuzları

Mobilyalı Masaj Havuzları; bir kontrol paneli, su ısıtıcı masaj pompasıyla donatılan özel kullanım amaçlı masaj havuzlarıdır. Bir kartuş filtreden ve otomatik su ısıtıcısından su filtrasyon için geçer. Bu masaj havuzu bir sentetik veya doğal ağaç kabini ve bir metal konstrüksiyon ile çevrelenmiştir.   Ürün Yelpazemizde bir çok farklı model ve özellikte Mobilyalı Masaj Havuzu vardır. […]

Mobilyasız Masaj Havuzları

Mobilyasız Masaj Havuzları

Mobilyasız Masaj Havuzları özel kullanım masaj havuzlarıdır. Gömme için dizayn edilmiştir. Bu masaj havuzu modelleri kolay kurulum için ayarlanabilir destek ve hidromasaj için tüm gerekli parçalarla donatılmıştır. Her modeli için kompakt filtrasyon ünitesi vardır ve ürünün tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Masaj Havuzları hakkında detaylı bilgi ve ürünler hakkındaki sorularınız için bizimle irtibata geçin

Sauna Havuz Sistemleri

Sauna Havuz Sistemleri

Tema Havuz olarak Sauna ve Wellness sektörüne de uygun havuz çözümleri sağlamaktayız. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçin. Tema Havuz Sistemleri

Polietilen Havuz Sistemleri

Polietilen Havuz Sistemleri

Polietilen Havuz Sistemleri Herhangi bir extra kurulum istemeyen, kullanıma hazır kompakt masaj havuzu ünitelerdir. Mekanik sistemde pompa, blower, su ısıtıcısı ve kontrol paneli vardır.. Detaylı bilgi için bizimle irtibata geçiniz.

Masaj Havuzu Aksesuarları

Masaj Havuzu Aksesuarları

Masaj Havuzu Aksesuarlarını ÜRÜNLERİMİZ sayfasında daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Süs Havuzları

Süs Havuzları

Süs Havuzları, Tema Havuz olarak  beton ve fiberglas süs havuzu, kamelya ve beton çiçeklik gibi farklı ürünlerde, kaliteli ürün, sorunsuz üretim, kusursuz hizmet sunarak müşteri memnuniyetini sağlamayı kendisine amaç edinmiştir. Türkiye’nin birçok bölgesinde bahçe, park gibi açık alanların yanı sıra; kafe, restaurant, otel gibi işletmeler, site, apartman, villa, bağ evi tarzında yaşam alanlarında da tercih […]

Süs Havuzu Su Oyunları

Süs Havuzu ve Su Oyunları

Süs Havuzu ve Su Oyunları Süs havuzu su oyunları led ışık ve sesler yardımıyla seyir zevki veren ve peyzajda son zamanlarda yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Tema havuz olarak Su oyunları ile ilgili gelişmeleri anlık takip etmekteyiz ve sektördeki tüm yenilikleri en kısa zamanda sizlere sunmaktayız.

Süs Havuzu ve Yapay Şelale

Süs Havuzu ve Yapay Şelale

Süs Havuzu ve Yapay Şelale Süs Havuzu ve Yapay Şelale Tema Havuz olarak yapay şelale sistemlerinde de Türkiye’nin bir çok farklı yerinde bir çok farklı projeye imza attık. Tüm yapay şelale ihtiyaçlarınız ve talepleriniz için Uzman ekibimizden talep de bulunabilirsiniz.

Süs Havuzu Aydınlatma Sistemleri Aydınlatma sistemleri ve Benzer ürünleri ÜRÜNLERİMİZ sayfasından detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Devamı... Dekoratif Bahçe Havuzları

Dekoratif Bahçe Havuzları

Dekoratif Bahçe Havuzları Dekoratif Bahçe Havuzları süs havuzları bir bahçenin tanımlayıcı unsurlarından biridir. Doğru yapıldığında bahçedeki süs havuzu, abartısız nesiller boyu sürebilecek bir zarafet dokunuşu sunabilir. Tema Havuz, süs havuzu yapımından farklı filtre seçenekleriyle ya da bir fıskiye pompası ekleyerek süs havuzunun bakımına kadar çok çeşitli alanlarda süs havuzu ürün yelpazesi sunar. Süs havuzunuzu ışık […]