Havuz Tuz Klor Jeneratörü Tanıtım

Tuz klor jeneratörleri, havuzları temiz tutmanın daha iyi ve daha kolay bir yolu olarak yıllar içinde popülerlik kazanmıştır. Bazı insanlar havuzlarında kimyasal kullanmamayı tercih ederken, diğerleri temizlik işlemini kendileri için biraz daha kolaylaştırmak istiyor. Tuz klor jeneratörleri – tuzlu su klorlayıcıları, tuz klorlayıcıları veya tuz jeneratörleri olarak da adlandırılır – burada devreye girer.

Tuz Klor Jeneratörleri Nasıl Çalışır?

Tuz klorlayıcıların klorsuz bir havuz oluşturmadığına dikkat etmek önemlidir. Havuzu temizlemek için klor oluşturmak için çözünmüş tuz kullanırlar.

Bir tuzlu su klorlayıcı, sofra tuzu veya sodyum klorür (NaCl) ve elektroliz kullanarak hipokloröz asit (HClO) yapar. Tuzlu su, klor gazı (Cl2) oluşturan bir elektrik akımından geçer, ancak aynı zamanda hidrojen gazı (h2) ve sodyum hidroksit (NaOH) oluşturursunuz.

Elektroliz kullanılarak, çözünmüş tuz hipokloröz asit (HClO) ve sodyum hipoklorite, suyu kir ve bakterilerden arındırmak için kullanılan sanitasyon ajanları olan sodyum hipoklorite dönüştürülür.

Tuz Klor Üretecinin Anatomisi

Hücre

Hücre, tuzu klora dönüştüren sistemin parçasıdır. Su, hücrenin içinden ve rutenyum veya iridyum ile kaplanmış katı plakaların üzerinden geçer. Doğal olarak oluşan bu metaller kontrol panelinden yüklenir ve tuzun elektroliz yoluyla klora dönüşmesine izin verir.

Kontrol Panosu

Sistemin kontrol merkezi, birincil amacı dönüşüm işlemi için tuz klor jeneratörüne elektrik sağlamaktır. Ayrıca hücreye gönderilen elektrik miktarını kontrol etmenize ve böylece havuzdaki klor miktarını artırmanıza veya azaltmanıza olanak tanır.

Tuz Klor Jeneratörleri için 5 Bakım İpuçları

Tuzlu su klorlayıcınızın uzun süre dayanmasını sağlamak için, havuzunuzun diğer kısımlarını yaptığınız gibi üzerinde de düzenli bakım yapmanız gerekir.

  1. 3.200 ppm ideal olmak üzere, milyonda 2.700 parça (ppm) ile 3.400 ppm arasında tutarlı bir tuz seviyesi tutmaya çalışın.
  2. Klorlayıcı hücresini en az mevsimde bir kez veya gerektiği kadar temizleyin.
  3. Şimşekli fırtınalar sırasında, kontrol panosuna zarar verebilecek güç dalgalanmaları riskini azaltmak için klorlayıcıyı kapatın.
  4. Tuz klor jeneratörünün üreticisinin talimatlarına göre havuzunuz için uygun seviyeleri korurken kalsiyum seviyelerini olabildiğince düşük tutun.
  5. Hücrede kireç oluşumunu azaltmak için yalnızca ters polariteye sahip bir tuz klorlayıcı kullanın.

Tuz Klor Jeneratörleri Ne Kadar Dayanır?

Bakımlı bir tuzlu su klorlama sistemi, 3 ila 7 yıl arasında her yerde size dayanmalıdır. Hücreyi veya kartı değiştirme zamanı geldiğinde, değiştirmeniz gereken parçaya ve sisteminize bağlı olarak 500 ila 1,100 ABD Doları arasında bir harcama yapmayı bekleyebilirsiniz.

Yapmak istemediğin şey, onların ömürleri dolmadan dışarı çıkmalarına neden olmaktır. Hücrenin yanlış temizlenmesi – veya çok sık temizlenmesi – erken değiştirmenin başlıca nedenidir.

Devre kartı ise tıpkı herhangi bir elektronik cihaz gibidir. Yıllar sürebilir veya bir şey onun yanmasına neden olabilir. Elektrik fırtınaları sırasında düzgün bir şekilde örtülüp kapatıldığından emin olmak erken kesintilere karşı en iyi savunmanızdır.

Bir Tuz Klor Jeneratörünün Maliyeti Ne Kadar?

İnkar edici tuz klorlayıcıların bakımı, diğer filtreleme sistemlerine kıyasla çok daha kolaydır. Ancak bu kolaylık, orantılı bir maliyetle gelir.

Bir tuz klor jeneratörü kurarken, ekipman ve ilk kurulum için daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Hücre ve kontrol panosu sonsuza kadar dayanmayacağından, bunları değiştirme zamanı geldiğinde de daha yüksek maliyetler bekleyebilirsiniz.

Yine de, bu ek maliyet günlük havuz bakımınızı çok daha kolay hale getirebilir, buna değeceğine karar verebilirsiniz.

Tuz üreticisinin kendisi için, markaya bağlı olarak 800 ila 1000 $ arasında harcama yapabilirsiniz. Tuz, havuzunuzun ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak oldukça ucuzdur.

Havuz ne kadar büyükse, her yıl büyük tuz torbaları için o kadar çok para harcarsınız, ancak klora para harcamazsınız. Uzun vadede değiş tokuş budur.

Diğer Yazılar

Havuz Tuz Klor Jeneratörü

Havuz Tuz Klor Jeneratörü Tanıtım

Tuz klor jeneratörleri, havuzları temiz tutmanın daha iyi ve daha kolay bir yolu olarak yıllar içinde popülerlik kazanmıştır. Bazı insanlar havuzlarında kimyasal kullanmamayı tercih ederken, diğerleri temizlik işlemini kendileri için biraz daha kolaylaştırmak istiyor. Tuz klor jeneratörleri – tuzlu su klorlayıcıları, tuz klorlayıcıları veya tuz jeneratörleri olarak da adlandırılır – burada devreye girer. Tuz Klor Jeneratörleri Nasıl […]

Mobilyalı Masaj Havuzu

Mobilyalı Masaj Havuzları

Mobilyalı Masaj Havuzları; bir kontrol paneli, su ısıtıcı masaj pompasıyla donatılan özel kullanım amaçlı masaj havuzlarıdır. Bir kartuş filtreden ve otomatik su ısıtıcısından su filtrasyon için geçer. Bu masaj havuzu bir sentetik veya doğal ağaç kabini ve bir metal konstrüksiyon ile çevrelenmiştir.   Ürün Yelpazemizde bir çok farklı model ve özellikte Mobilyalı Masaj Havuzu vardır. […]

Mobilyasız Masaj Havuzları

Mobilyasız Masaj Havuzları

Mobilyasız Masaj Havuzları özel kullanım masaj havuzlarıdır. Gömme için dizayn edilmiştir. Bu masaj havuzu modelleri kolay kurulum için ayarlanabilir destek ve hidromasaj için tüm gerekli parçalarla donatılmıştır. Her modeli için kompakt filtrasyon ünitesi vardır ve ürünün tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Masaj Havuzları hakkında detaylı bilgi ve ürünler hakkındaki sorularınız için bizimle irtibata geçin

Sauna Havuz Sistemleri

Sauna Havuz Sistemleri

Tema Havuz olarak Sauna ve Wellness sektörüne de uygun havuz çözümleri sağlamaktayız. Detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçin. Tema Havuz Sistemleri

Polietilen Havuz Sistemleri

Polietilen Havuz Sistemleri

Polietilen Havuz Sistemleri Herhangi bir extra kurulum istemeyen, kullanıma hazır kompakt masaj havuzu ünitelerdir. Mekanik sistemde pompa, blower, su ısıtıcısı ve kontrol paneli vardır.. Detaylı bilgi için bizimle irtibata geçiniz.

Masaj Havuzu Aksesuarları

Masaj Havuzu Aksesuarları

Masaj Havuzu Aksesuarlarını ÜRÜNLERİMİZ sayfasında daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Süs Havuzları

Süs Havuzları

Süs Havuzları, Tema Havuz olarak  beton ve fiberglas süs havuzu, kamelya ve beton çiçeklik gibi farklı ürünlerde, kaliteli ürün, sorunsuz üretim, kusursuz hizmet sunarak müşteri memnuniyetini sağlamayı kendisine amaç edinmiştir. Türkiye’nin birçok bölgesinde bahçe, park gibi açık alanların yanı sıra; kafe, restaurant, otel gibi işletmeler, site, apartman, villa, bağ evi tarzında yaşam alanlarında da tercih […]

Süs Havuzu Su Oyunları

Süs Havuzu ve Su Oyunları

Süs Havuzu ve Su Oyunları Süs havuzu su oyunları led ışık ve sesler yardımıyla seyir zevki veren ve peyzajda son zamanlarda yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Tema havuz olarak Su oyunları ile ilgili gelişmeleri anlık takip etmekteyiz ve sektördeki tüm yenilikleri en kısa zamanda sizlere sunmaktayız.

Süs Havuzu ve Yapay Şelale

Süs Havuzu ve Yapay Şelale

Süs Havuzu ve Yapay Şelale Süs Havuzu ve Yapay Şelale Tema Havuz olarak yapay şelale sistemlerinde de Türkiye’nin bir çok farklı yerinde bir çok farklı projeye imza attık. Tüm yapay şelale ihtiyaçlarınız ve talepleriniz için Uzman ekibimizden talep de bulunabilirsiniz.

Süs Havuzu Aydınlatma Sistemleri Aydınlatma sistemleri ve Benzer ürünleri ÜRÜNLERİMİZ sayfasından detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Devamı... Dekoratif Bahçe Havuzları

Dekoratif Bahçe Havuzları

Dekoratif Bahçe Havuzları Dekoratif Bahçe Havuzları süs havuzları bir bahçenin tanımlayıcı unsurlarından biridir. Doğru yapıldığında bahçedeki süs havuzu, abartısız nesiller boyu sürebilecek bir zarafet dokunuşu sunabilir. Tema Havuz, süs havuzu yapımından farklı filtre seçenekleriyle ya da bir fıskiye pompası ekleyerek süs havuzunun bakımına kadar çok çeşitli alanlarda süs havuzu ürün yelpazesi sunar. Süs havuzunuzu ışık […]